Lantmännen Agro Stayer Cup



Oulun raviradalla järjestettävässä Lantmännen Agro Stayer Cupissa ajetaan neljä karsintalähtöä (10.3., 26.3., 5.4. ja 2.5.) ja finaali (11.5.). Kilpailu on lämminverisille, karsintojen ja finaalin sarjamääritys on: Lämminveriset tasoitusajo 3100 m p. 7000e, + 20 m/ 9 000e, enintään 43 000e

Ykköspalkinnot karsintalähdöissä 1 000 - 1 200 euroa ja finaalissa 3000 euroa.

Pisteet lasketaan seuraavasti:

1. sija 20 pistettä,
2. sija 15 pistettä,
3. sija 10 pistettä,
4. sija 7 pistettä,
5. sija 5 pistettä,
6. sija 3 pistettä,
7. sija 2 pistettä ja
8. sija 1 piste.

Vain rahasijat ovat oikeutettuja pisteisiin.

Finaaliin (16 osallistujaa) pääsee kuusitoista karsinnoista eniten pisteitä kerännyttä hevosta, kuitenkin niin, että samalla matkalla voi olla enintään kaksitoista (12) hevosta. Hevonen osallistuu finaaliin voittosummalla, joka sillä oli ensimmäiseen karsintaansa osallistuessaan. Tasapisteissä finaalipaikka ratkaistaan vakiosarjan karsintaperusteen mukaan. Jos karsinnoista finaaliin selvinnyt hevonen jää pois, täytetään sen paikka seitsemänneksitoista (17.) eniten pisteitä keränneellä jne.

Mahdolliset vapaat finaalipaikat täytetään muilla ilmoitetuilla hevosilla vakiosarjan karsintaperusteen mukaisessa järjestyksessä. Mahdollisesti ilman pisteitä finaaliin pääsevän hevosen juostava matka määräytyy hevosen finaaliin ilmoittamispäivän voittosumman mukaan.

Pistetilanne kolmen karsintalähdön jälkeen:

1. Willy Fog 35p
2. Bluehouse's Power 22p
3. Credit Line 20p
Decamerone 20p
5. Firetail Avenger 15p
6. Foxlander 10p
Sannu Mustang 10p
Enter Mayweather 10p
Up All Night 10p
10. Kamikaze Tooma 7p
11. Baroness Pegasus 5p
Hollywood Hills 5p
Dirk Diggler Sisu 5p
14. M.T. Justawinner 3p
15. Hard Chip 2p
Honorary Consul 2p
17. Alvena Unn Di 1p


Karsintavoittajat:
10.3. Credit Line
26.3. Willy Fog
5.4. Decamerone

LANTMÄNNEN AGRO STAYER CUPIN VOITTAJAT (vuoteen 2017 saakka K-Maatalous Stayer Cup)

12.5.2018 HOLLYWOOD HILLS / IIKKA NURMONEN, valmentaja Timo Lahti, omistaja Timo & Anne Lahti, kasvattaja Timo Lahti.
Karsintavoittajat:
15.3. Hollywood Hills
9.4. Hollywood Hills
16.4. Hollywood Hills
23.4. Hollywood Hills


13.5.2017 WASA THUNDER / ARI MOILANEN, valmentaja Aleksi Kytölä, omistaja ja kasvattaja Matti Aho.
Karsintavoittajat:
6.3. Umberto Croft
20.3. Freddie de Veluwe
3.4. Jalo Dahlia
24.4. Wasa Thunder


14.5.2016 CAPTIVATE / IIKKA NURMONEN, valmentaja Susanna Laulumaa, omistajat Jukka ja Susanna Laulumaa,  kasvattajat Janne Ranta-Krenkku ja Jani Liimatainen.
Karsintavoittajat:
8.2. Captivate
14.3. Björne C.K.
1.4. Great Chief
18.4. Zerib Lie Star

9.5.2015 GREAT CHIEF / TUOMAS PAKKANEN, valmentaja, omistaja ja kasvattaja Jarmo Schadewitz.
Karsintavoittajat:
16.3. Big Lebowski
3.4. Steel Robo
20.4. Boulder Rail

3.5.2014 MASTER FLEA / KARI ALAPEKKALA, valmentaja Mika Haapakangas, omistaja Stable Haapakangas Oy & Capital Rengas Oy, kasvattaja Christian & Märta Hansen
Karsintavoittajat:
27.1. Count Response
17.2. Master Flea
9.3. Star Of Everwood
14.4. Amour Avenger

4.5.2013 RIM BAY VIC / MATTI SORONEN, valmentaja Matti Soronen, omistaja L'Ecurie Vic, kasvattaja Johanna Kivimäki
Karsintavoittajat:
11.3. Leila Highlander
25.3. Road To Victory
8.4. Rim Bay Vic
17.4. Rim Bay Vic

5.5.2012 VALIANT KEMP / MAURI JAARA, valmentaja Mauri Jaara, omistaja Valiant Stable, kasvattaja Ravitalli Kemppi
Karsintavoittajat:
13.2. Banzai Banderas
21.3. E.V. Mace
2.4. Valiant Kemp
23.4. Valiant Kemp

7.5.2011 ROCKY PRINCE/ IIKKA NURMONEN, valmentaja Ossi Nurmonen, omistaja Ani Virkki-Damski, kasvattaja Ani Virkki-Damski
Karsintavoittajat:
7.3. Ikaros Leader
19.3. Diamond Pine & Eternell Blossom tasapääjuoksu
4.4. Rocky Prince
11.4. Meo Modo

25.7.2010 JOE'S MR LORD/ ARI MOILANEN, valmentaja Markku Huttunen, omistaja Joen-Talli, kasvattaja Joen-Talli
Karsintavoittajat:
29.3. Antonio my Mate
19.4. Special Juliano
24.5. Lemon Avenger
5.7. Golden Crucigate

23.5.2009 MY SHAMROCK/MAURI JAARA, valmentaja Marko Taittonen, omistaja Heta & Irene Oinonen, kasvattaja Voitto & Sanna Kytö
Karsintavoittajat:
12.1.2009 Jalabert
9.2.2009 My Shamrock
30.3.2009 Woodhill's Huge
30.4.2009 Like a Laser

3.5.2008 COVER CAPITAL/SEPPO VAAKANAINEN, valmentaja Seppo Vaakanainen, omistaja Esko & Seppo Vaakanainen, kasvattaja Esko & Seppo Vaakanainen
Karsintavoittajat:
21.4.2008 BWT Olly
17.3.2008 Kobber Dust
18.2.2008 Hillbilly Adam
21.1.2008 Utter Hornline

28.7.2007 OUTLAW HALL/PETTERI JOKI, valmentaja Petri Salmela, omistaja Outlaw Hall Team, kasvattaja Wallnut Hall Limited
Karsintavoittajat:
18.6.2007 Ganjaman
21.5.2007 Leader Grandchamp
15.4.2007 Outlaw Hall
12.3.2007 J.A.Emiilia

22.7.2006 SPENDER BRAVE/JORMA HANNUS, valmentaja Jorma Hannus, omistaja Spender Brave Team, kasvattaja Jarkko Väyrynen
Karsintavoittajat:
3.6.2006 Salama Santeri
15.5.2006 Stonehead's Bill
10.4.2006 Grader Sara
6.3.2006 Spender Brave